KLJUČNO JE IMATI KONTROLU
Dijabetes
KLJUČNO JE IMATI KONTROLU
Sa dipl ph Katicom Grujin iz ZUA Apoteke Achillea 1 iz Pančeva razgovaramo o dijabetesu
Šta nam kaže svakodnevna praksa kada je reč o obolelima od dijabetesa?
Od dijabetesa danas, u našoj zemlji, boluje oko 500.000 osoba. Zabrinjavajuća je predpostavka da na svakog pacijenta koji ima šećernu bolest dolazi po jedna osoba koja ne zna da je obolela. Slobodno se može reći da je Diabetes mellitus bolest savremenog čoveka.
Pacijentima je u početku najteže da prihvate da su oboleli od dijabetesa. Kada to savladamo, pokušavam da im objasnim koliko je to ozbiljno oboljenje i da se mora držati pod kontrolom. Neadekvatno kontrolisana šećerna bolest uvećava rizik od kardiovaskularnih (KV) bolesti, povećava nivo LDL-a i triglicerida, smanjuje nivo HDL-a, povećava krvni pritisak, pojačava začepljenje krvnih sudova, može da dovede do arterioskleroze i infarkta. Upoznati sa ovim činjenicama, pacijenti postaju znatiželjni i postavljaju razna pitanja koja se tiču pravilne ishrane, koje dijetetske suplemente mogu da koriste, kako da spreče pojavu dijabetesnog stopala i kako da sačuvaju vid.
Šta najčešće preporučujete pacijentima?
Pacijentima ističem da je veoma važno da redovno uzimaju svoju terapiju, da budu umereno fizički aktivni, da se pridržavaju osnovnih pravila u ishrani dijabetičara i da upotrebom svoje terapije redovno mogu svoj nivo glukoze da održavaju na normali.
Moja preporuka je da koriste alfa-lipoinsku kiselinu u slučajevima dijabetesne retinopatije i neuropatije uz konsultaciju sa svojim lekarom. Ona ubrzava metabolizam glukoze a pored toga utiče i na ublažavanje bolova, grčeva, utrnutosti i ukočenosti ekstremiteta. Kao korisne, za dijabetičare, pokazale su se mineralno-vitaminske kombinacije koje sadrže hrom, cink, magnezijum, vitamine B kompleksa, beta-karoten, vitamin E, vit C. Hrom povećava osetljivost receptora ćelija na insulin i omogućava transport šećera iz krvi u ćelije. Takođe, povećava i nivo HDL-a, smanjuje nivo ukupnog holesterola i rizik od kardiovaskularnih bolesti. Cink omogućava stvaranje insulina i time utiče na bolje iskorišćenje ugljenih hidrata. Njegov nedostatak je povezan je sa usporenim zarastanjem rana kod dijabetičara. Od vitamina za dijabetičare je važan beta-karoten koji, kao snažan antioksidans, štiti ćelije očnih struktura od degeneracije koja je posledica dijabetesne retinopatije.Vitamin E je veoma važan, takođe antioksidans, koji poboljšava cirkulaciju u mrežnjači.
Na osnovu iskustava pacijenata, može se istaći veoma povoljan efekat biljnih mešavina koje u svom sastavu imaju koren vodopije, zrele mahune pasulja, list koprive, list žalfije, kantarion, zovu, lincuru, medvedje uho. Delotvornim su se pokazale i tablete koje sadrže cimet u prahu jer on doprinosi snižavanju i održavanju nivoa šećera u krvi.Svakako je neophodno konsultutovati se sa lekarom jer upotreba nekih dijetetskih preparata kod dijabetičara može dovesti do smanjenja nivoa glukoze pa bi bilo potrebno da se koriguje doza injekcionog insulina u slučajevima kada se on koristi.
Da li pacijenti traže savet o načinu života i ishrane i u apoteci?
Moj savet pacijentima je da se pridržavaju osnovnih pravila o ishrani dijabetičara: da imaju 5-6 obroka dnevno, da ne koriste masnoće u pripremi hrane, da je što kraće termički obrađuju da bi se na taj način sačuvali vitamini, da od mesa mogu jesti piletinu, teletinu, jagnjetinu, posnu, plavu ribu, jedno-dva jajeta nedeljno, obrano mleko, dosta svežeg povrća, upotrebu hleba treba svesti na jedno parče uz svaki obrok i to bi najbolje bilo da bude crni, graham ili raženi.Testeninu i alkohol izbegavati a kafu i čaj koristiti nezaslađene ili uz dodatak veštačkih zaslađivača. Da bi održavali normalnu telesnu težinu, pored pravilne ishrane važna je i fizička aktivnost. Ona može biti jednostavna, kao šetnja i treba je upražnjavati što češće. Važno je napomenuti da moraju da vode računa o svojim stopalima. Da nikada ne šetaju bosonogi, da ne seckaju žuljeve i zadebljanja, da ne seku nokte previše duboko i da ne dopuste da im noge budu hladne. Neophodno je i da prestanu sa pušenjem jer time dodatno oštećuju krvne sudove.
Apoteka Achillea 1, Pančevo, 013/348-171, je član BB Soft Info centra i sve informacije kao i usluge koje apoteka pruža možete pronaći na sajtu www.nadjilek.rs ili na mobilnoj aplikaciji Nadji lek za android telefone.Aplikaciju preuzmite na Play Store besplatno.