RAD ŠTITASTE ŽLEZDE VAŽNO JE PRATITI I KOD DECE
Obeležena Međunarodna nedelja štitaste žlezde posvećena poremećajima kod dece
Štitasta žlezda ima veoma važnu ulogu u regulisanju metabolizma kod dece, od ključnog je značaja za razvoj mozga i rast dece, i neophodno je uočiti na vreme simptome poremećaja rada i što pre započeti lečenje, istaknuto je na radnom doručku, koji je povodom Međunarodne nedelje štitaste žlezde organizovala farmaceutska kuća Merck.
„Kongenitalni(urođeni) hipotiroidizam(KH) je najčešće kongenitalno endokrinološko oboljenje, koje je u eri pre skrininga bilo vodeći uzrok mentalne zaostalosti. Program ranog otkrivanja KH i fenil ketonurije na teritoriji Srbije bez pokrajina započet je 1983.god. a od januara 2003 i u Vojvodini i sprovodi se kontinuirano do danas. U peridu od januara 1983.do januara 2016. skriningom je obuhvaćeno 1.651.659 novorođenčadi, od kojih je kod 474 otkriven KH, a 136 sa fenilketonurijom.Tokom 30 godina skrininga zabeležen je porast učestalosti svih uzroka KH, kako trajnog, tako i tranzitornog oblika KH. ", izjavila je dr sci. med. Tatjana Milenković, sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić".
„U trudnoći, štitasta žlezda se kod majki neznatno uvećava za 10 do 15 odsto, ali ukoliko dođe do značajnog uvećanja štitaste žlezde, treba odmah otići na pregled jer to može biti znak poremećaja njene funkcije", izjavila je doc. dr Biljana Nedeljković Beleslin sa Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije.
Nakon sprovedenog pilot projekta nacionalne kampanje skrining pregleda analize hormona štitaste žlezde u Beogradu, Nišu i Kragujevcu tokom maja ove godine, po prvi put u Srbiji dobijena je i predstavljena procena učestalosti poremećaja tiroidne funkcije u Srbiji. Kampanju je organizovalo Srpsko tiroidno društvo uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, i farmaceutske kuće Merck.
„Preko 11 procenata testiranih građana ima poremećaj u radu štitaste žlezde. Teški poremećaji zabeleženi su u 3 odsto slučajeva. Preliminarni rezultati do kojih smo došli nakon pregleda analize hormona štitaste žlezde govore da smanjenu funkciju štitaste žlezde(hipotireoza) ima 7% stanovništva i 4% stanovništva ima povećanu funkciju(hipertireoza)." rekao je prof. dr Miloš Žarković, Klinika za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Srbije. „Rezultati do kojih smo došli tokom prvog pilot projekta nacionalne kampanje skrininga imaju veliki značaj za stručnu javnost i društvo u celini" dodao je Žarković.
U okviru prve nacionalne kampanje u Srbiji, održan je simpozijum za lekare 21. maja u Beogradu, a 28. maja biće sprovedeni skrining pregledi u Novom Sadu, kao i zabavan događaj za decu u Beogradu 29. maja. Ove godine, Međunarodna nedelja štitaste koja se obeležava od 23. do 29. maja upravo je temataski posvećena prevenciji i načinima uočavanja poremećaja u radu štitaste žlezde kod dece. Urođena (kongenitalna) hipotireoza javlja se kod beba u 1 od 2000 do 4000 slučajeva. Stečena hipotireoza (Hašimotov tireoiditis) javlja se kod dece starije od šest meseci, kod ukupno 1 do 2% adolescenata u svetu. Preko 300 miliona ljudi širom sveta pati od problema sa štitastom žlezdom, od čega čak polovina njih nije svesno takvog svog stanja.
Kompanija Merck već godinama unazad podržava obeležavanje Međunarodne nedelje štitaste žlezde različitim aktivnostima u Srbiji.
Merck Srbija
Merck je vodeća farmaceutska, hemijska i life science kompanija sa ukupnim prihodom od 11,2 milijardi evra u 2012, sa istorijom koja je počela 1668. godine i budućnošću koju oblikuje oko 38.000 zaposlenih u 66 zemalja. Njen uspeh karakterišu inovacije i preduzetnički duh zaposlenih. Merck-ove poslovne aktivnosti odvijaju se pod okriljem Merck KGaA, u kojima porodica Merck ima oko 70 odsto akcija i kapitala, a manji akcionari poseduju preostalih oko 30 odsto. Godine 1917, podružnica u SAD Merck&Co oduzeta je i od tada je nezavisna kompanija. Za više informacija, posetite www.merck.rs ili www.merckgroup.com
Kovačić&Spaić, agencija za komunikacioni konsalting www.kovacic-spaic.rs,