INTEGRACIJA U DRUŠTVO OBOLELIH OD MULTIPLE SKLEROZE PRIORITET
Povodom obeležavanja Svetskog dana multiple skleroze
Beograd, 25. maj 2016.
Integracija obolelih od multiple skleroze, kojih je u Srbiji oko 7.000, njihovim uključivanjem u društveno-ekonomski i kulturni život zajednice, u porodičnu, radnu i društvenu sredinu od ključnog je značaja za obolele, zaključeno je na radnom doručku održanom povodom Svetskog dana multiple skleroze, koji se obeležava 25. maja, u organizaciji Društva multiple skleroze Srbije. Društvo ima obavezu da se posveti rešavanju problemu integracije obolelih od multiple skleroze jer integracija utiče na aktivan doprinos porodici i društvu, a pravovremeno lečenje je i prevencija nastajanja depresije i drugih oboljenja, istaknuto je na skupu.
„Međunarodna Federacija multiple skleroze, obeležava Svetski dan multiple skleroze svake poslednje srede u maju, na globalnom nivou u saradnji sa nacionalnim društvima multiple skleroze u preko 170 zemalja u svetu, među kojima je i Srbija. Cilj obeležavanja Svetskog dana multiple skleroze je podizanje svesti javnosti o samoj bolesti, kao i poteškoćama i izazovima u dijagnostici i lečenju", izjavila je Jasmina Brajković, predsednica Društva MS Srbije. „U svetu od multiple skleroze boluje oko 2,5 miliona osoba, a procenjuje se da u Srbiji ima preko 7.000 obolelih", dodala je Brajković.
„Savremeni pristup lečenju obolelih od mulitple skleroze podrazumeva što ranije uvođenje terapija koje mogu da modifikuju prirodni tok bolesti, koje se uvode nakon prvih simptoma. Lekovi imaju za cilj da promene dalji tok bolesti, smanje aktivnost bolesti, smanje učestalost neuroloških pogoršanja i odlože progresivne faze oboljenja, odnosno nastanak invaliditeta", izjavila je prof. dr Jelena Drulović, neurolog sa Kliničkog centra Srbije. „Terapiju za lečenje multiple skleroze dobija samo mali broj obolelih. U cilju poboljšanja neophodna je podrška nadležnih institucija radi unapređenja lečenja što bi doprinelo normalnom funkcionisanju obolelih od multiple skleroze i njihovih porodica.", dodala je Drulović.
„Uz adekvatnu terapiju život osoba obolelih od multiple skleroze ne mora mnogo da se razlikuje od života ljudi koji ne boluju od ove bolesti", izjavio je Milan Dobričić, oboleli od multiple skleroze i dodao "Obolelima od MS potrebna je pomoć nadležnih institucija da bi mogli da obezbede terapiju, a u poodmakloj fazi bolesti kod obolelih kojih je došlo do invaliditeta potrebna je još veća pomoć društva u obezbeđivanju adekvatnih radnih mesta".
Multipla skleroza je hronična, progresivna bolest centralnog nervnog sistema, a verovatnoća oštećenja tkiva raste što duže neko boluje od te bolesti. Bolest najčešće počinje u periodu između 20. i 40. godine, ali može početi i kasnije, kao i u detinjstvu. Žene od ove bolesti obolevaju skoro dvaput češće od muškaraca. Iako bolest može biti praćena poremećajima, to ne mora nužno da poremeti njegove društvene veze i aktivnosti.
Društvo multiple skleroze Srbije (DMSS)
Društvo multiple skleroze Srbije osnovano je 1974. godine i predstavlja krovnu organizaciju za 16 MS udruženja iz čitave zemlje. Društvo MS Srbije zastupa njihove interese na republičkom nivou i radi na tome da postigne svoje ciljeve, visoki kvalitet i jednaki tretman kao i pomoć za ljude sa MS-om širom Srbije. Društvo MS Srbije bavi se izazovima u smislu poboljšanja kvaliteta života osoba sa multiplom sklerozom, sarađujući sa MS organizacijama širom sveta, kao i pružanje programa i usluga dizajniranih da pomogne ljudima sa MS i njihovim porodicama da nastave svoje živote. Društvo je posvećeno postizanju sveta bez MS. Za više informacija, posetite www.multiplaskleroza.org.rs