KAKO DA RAZUMETE DEKLARACIJU NA MINERALNOJ VODI

Mineralna voda je jedan od najboljih i najsigurnijih izbora za nadoknadu izgubljene tečnosti i neophodnih minerala. Osim što osvežava, mineralna voda na prirodan i delotvoran način pomaže u nadoknadi elektrolita koji se gube iz organizma kao i  upotrebljiv izvor pojedinih minerala. Zato treba biti deo svakodnevne ishrane bez obzira na uzrast.
Ipak, nije svaka mineralna voda ista. U zavisnosti od prisutnih minerala i drugih karakteristika, različite mineralne vode pružaju različite pogodnosti ili rizike. Zato je prilikom izbora potrebno pročitati deklaraciju i  birati  prema mineralnom sastavu. Ali, da li razumemo šta na deklaraciji piše tj. da li smo savladali abecedu minerala?
Mineralne vode bogate magnezijumom su veoma retke i cenjene jer predstavljaju praktičnu i blagotvornu pomoć u zadovoljenju potreba za ovim mineralom.  U vode bogate magnezijumom po pravilu svrstavaju se vode koje sadrže minimalno 120 mg/L magnezijuma jer značajno povećavaju sadržaj ovog neophodnog minerala u organizmu.  Dnevna potreba organizma za ovim mineralnom je od 300 do 400 mg. Ali, osim na količinu magnezijuma, treba obratiti pažnju i na njegov oblik. Jer samo u obliku  hidrogenkarbonata( i drugih oblika koji disosuju) obezbeđuje se optimalna apsorpcija, ulazi u krvotok, deluje kao „pomagač" u brojnim enzimskim reakcijama i nema ograničenja u konzumiranju. Sa druge strane,  magnezijum dostupan kao magnezijum sulfat ima isključivo laksativno dejstvo, zbog čega mineralne vode bogate takvim oblikom magnezijuma treba konzumirati ograničeno i uskladu sa uputstvom, u određeno vreme.
Uz magnezijum, poželjno je da mineralna voda sadrži i kalcijum jer ova dva minerala u sinergiji deluju na zdravlje koštanog i krvnog sistema, a međusobno utiču na njihovu primarmu apsorpciju.
Jako bitan kriterijum za izbor mineralne vode je sadržaj natrijuma. Natrijum je važan elektrolit za održavanje tonaliteta tečnosti u organizmu. Međutim njegov prekomeran unos povećava rizik od povišenog krvnog pritiska.  Takođe, natrijum povećava osećaj žeđi.  Uopšteno, poželjno je da mineralna voda ne sadrži više od 150 mg/L natrijuma, a takođe je značajno i u kom je obliku.
Ukratko, pri izboru mineralne vode vodite računa da:
ima stabilan mineralni sastav i da nema ograničenja pri konzumaciji
pomaže da se zadovolje potrebe za važnim mineralima
sadrži minimalno 120 mg/L magnezijuma
ima nizak sadržaj natrijuma, a sve preko 150 mg/L je prekomerno
ima bogat sadržaj bikarbonata kako bi mogla da obezbedi povoljan uticaj na krvni pritisak i doprinese alkalizovanju oganizma 
je dobijena iz netaknutih podzemnih izvora
dozvoljena svim uzrastima i grupama: deci, odraslima, sportistima, trudnicama, starijim osobama
je gazirana,  u slučaju osećaja otežanog varenja ili manjih probavnih tegoba 
Mg Mivela voda je po svom mineralnom sastavu,  funkciji i pitkosti u svetskim razmerama prava retkost i ima posebnu vrednost. Zato Mg Mivela nije obična mineralna voda. Zahvaljujući odnosu minerala u 1l od 343 mg magnezijuma u hidrogenkarbonatnom obliku i svega 121 mg natrijuma veoma je cenjena, preporučuje se svim uzrastima kao deo uravnotežene dnevne ishrane  i nema ograničenja u konzumaciji. Gaziranost dodatno doprinosi varenju i osećaju osveženja.