262. - mart 2017.

Pogled u izdanje
Sami zajedno

Naslov uvodne reči je u stvari naslov jedne odlične knjige, autorke Šeri Terkl (»Sami zajedno«, Clio 2011.) koja se bavi uticajem kompjutera na ljude. Najšire rečeno kompjuteri, razni tehnološki uređaji i sve sofisticiraniji softver su deo naše svakodnevice, a ova veoma zanimljiva i aktuelna tema zahteva punu pažnju svih jer od toga kakav stav prema razvoju iste, ali još više i način kako je koristimo i doživljavamo, trasira našu budućnost. Ovom temom sa aspekta primene tehnologije u svrhu zdravlja ljudi bavi se i naš autor, Pavle Zelić, koji u sjajnom tekstu koji možete pročitati na stranama koje slede, piše o novim tehnološkim rešenjima u dijagnostici i terapiji i kritički posmatra da li njihovom primenom čovečanstvo suštinski napreduje ili nazaduje. Uz ovu temu nužno ide i pitanje dehumanizacije i da li razvojem tehnologije počinjemo da gubimo ljudske osobine? U pomenutoj knjizi »Sami zajedno« autorka kaže da je tehnologija zavodljiva, pogotovo kada mogućnosti koje ona pruža podilaze ljudskoj ranjivosti, a kako stvari stoje mi smo itekako ranjivi. Šeri Terkl dalje kaže: »Digitalne veze i društveni roboti nude iluziju druženja bez obaveza koje nosi prijateljstvo. Naši umreženi život nude mogućnost da se sakrijemo jedni od drugih, iako smo privezani jedni za druge.Radije bismo kucali poruke nego pričali. Usamljeni smo, ali se plašimo bliskosti«.
Ako dozvolite da napravim paralelu, moj utisak je da pojam 'sami zajedno' može itekako da se primeni i na farmaceutsku, preciznije apotekarsku delatnost u Srbiji. Mnogo je nagomilanih problema u apotekarskom sektoru, i izgleda kao da je svaka apoteka 'ostrvo' koje postoji samo za sebe i stiče se utisak kako svi imamo
velika očekivanja od zdravstvenog sistema (koji očigledno i sam ima mnogo problema i ne radi baš najbolje). Paradoksalno, apotekarstvo u Srbiji kao da nije primenilo mere prevencije na svoj sistem, jer mislim da su mnogi problemi mogli biti rešeni mnogo, mnogo ranije, ali tada smo izgleda svi živeli 'sami zajedno' i nismo razmišljali o budućnosti. Naposletku zašto očekujemo od sistema više nego jedni od drugih? Ukoliko prestanemo da živimo 'sami zajedno' sigurna sam da možemo menjati i popravljati svet oko sebe, pa čak i sam sistem.

Glavna i odgovorna urednica
Estela Gaković Ranisavljević