Obeležava se nacionalna Nedelja racionalne upotrebe antibiotika
Svi smo odgovorni!
Od 17. do 21. novembra obeležava se nacionalna Nedelja racionalne upotrebe antibiotika. U okviru nje obeležava se i 18. novembar – Evropski dan posvećen racionalnoj upotrebi antibiotika. Ovo je prilika da se istakne značaj racionalne primene antibiotika i da se pažnja stručnjaka i opšte javnosti usmeri na opasnost koja preti javnom zdravlju zbog rezistencije bakterija na antimikrobne lekove.
Rezistencija bakterija na antibiotike je postala važan problem za savremenu medicinu. Kako bismo sačuvali delotvornost antibiotika i za buduće generacije, neophodno je da se svi uključe u njihovo odgovorno korišćenje.
Bakterije su rezistentne na antibiotike kada oni izgube sposobnost da ubiju ili spreče rast i razmnožavanje bakterija. Infekcije izazvane rezistentnim bakterijama mogu zahtevati dugotrajnije lečenje, više nege, alternativne i skuplje antibiotike, koji mogu imati ozbiljnije neželjene efekte.
Rezistencija bakterija na antibiotike je fenomen koji je usko povezan sa količinom i načinom upotrebe antibiotika, a nepravilna upotreba antimikrobnih lekova je glavni činilac koji dovodi do ovog problema. Nepravilna upotreba antibiotika doprinosi da bolesnici postanu kolonizovani ili inficirani bakterijama rezistentnim na ove lekove.
Šta se smatra nepravilnom upotrebom antibiotika?
* Kada koristite antibiotik iz pogrešnog razloga – većina prehlada i grip su uzrokovani virusima protiv kojih antibiotici NISU delotvorni. U takvim slučajevima vaše zdravstveno stanje se neće poboljšati uzimanjem antibiotika: antibiotici ne snižavaju povišenu telesnu temperaturu i ne olakšavaju simptome kao što je kijanje;
* Kada uzimate antibiotik nepravilno – ako skratite propisanu dužinu lečenja, smanjite dozu ili učestalost uzimanja leka, nećete imati dovoljno leka u vašem organizmu, bakterija će moći da preživi i postane rezistentna.
Izvor: www.batut.org.rs